456-V3-210-00-014101
Part number:
456-V3-210-00-014101
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
package:
Bulk
price
300
specifications
  • Connector Type
    Header
  • Voltage Rating
    150VDC
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Positions
    10
  • Number of Rows
    2
  • Style
    Board to Board
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Contact Type
    Male Pin
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Termination
    Press-Fit, Solder
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Bronze
  • Insulation Color
    Black
  • Pitch - Mating
    0.100" (2.54mm)
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating
    29.5µin (0.75µm)
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Shape
    Circular
  • Contact Length - Post
    0.110" (2.79mm)
  • Insulation Height
    0.110" (2.79mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Overall Contact Length
    0.378" (9.60mm)
  • Insulation Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
  • Row Spacing - Mating
    0.100" (2.54mm)
  • Contact Length - Mating
    0.141" (3.60mm)