456-V3-212-00-014101
Part number:
456-V3-212-00-014101
describe:
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
price
250
  • Voltage Rating
    150VDC
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Number of Positions
    12
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Pitch - Mating
    0.100" (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.110" (2.79mm)
  • Insulation Height
    0.110" (2.79mm)
  • Overall Contact Length
    0.378" (9.60mm)
  • Row Spacing - Mating
    0.100" (2.54mm)
  • Contact Length - Mating
    0.141" (3.60mm)