518-77-192M16-001106
Part number:
518-77-192M16-001106
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN SOCKET PGA 192POS GOLD
price
1
specifications
  • Features
    Open Frame
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    PGA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    192 (16 x 16)
  • Termination
    Solder
  • Housing Material
    FR4 Epoxy Glass
  • Pitch - Mating
    0.050" (1.27mm)
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating
    Flash
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Pitch - Post
    0.050" (1.27mm)