518-77-292M20-001105
Part number:
518-77-292M20-001105
describe:
CONN SOCKET PGA 292POS GOLD
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    292 (20 x 20)
  • Termination
    Solder
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Pitch - Mating
    0.050" (1.27mm)
  • Pitch - Post
    0.050" (1.27mm)
  • Contact Finish - Post
    Gold
  • Contact Finish Thickness - Post
    Flash
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Termination Post Length
    0.110" (2.78mm)
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Current Rating (Amps)
    1 A