540-88-020-17-400-TR
Part number:
540-88-020-17-400-TR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN
price
1
specifications
  • Features
    Closed Frame
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    PLCC
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    20 (4 x 5)
  • Termination
    Solder
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Pitch - Mating
    0.050" (1.27mm)
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Material - Mating
    Phosphor Bronze
  • Pitch - Post
    0.100" (2.54mm)
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Material - Post
    Phosphor Bronze
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Current Rating (Amps)
    1 A