540-88-028-17-400-TR
Part number:
540-88-028-17-400-TR
describe:
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    28 (4 x 7)
  • Pitch - Mating
    0.050" (1.27mm)
  • Pitch - Post
    0.100" (2.54mm)
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Current Rating (Amps)
    1 A