550-10-352M26-001166
Part number:
550-10-352M26-001166
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
BGA PIN ADAPTER 1.27MM SMD
price
1
specifications
  • Features
    Closed Frame
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    BGA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    352 (26 x 26)
  • Termination
    Solder
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Housing Material
    FR4 Epoxy Glass
  • Pitch - Mating
    0.050" (1.27mm)
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0µin (0.25µm)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Pitch - Post
    0.050" (1.27mm)
  • Contact Finish - Post
    Gold
  • Contact Finish Thickness - Post
    10.0µin (0.25µm)
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Termination Post Length
    0.098" (2.50mm)
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Current Rating (Amps)
    1 A