550-10-360M19-001152
Part number:
550-10-360M19-001152
describe:
BGA SOLDER TAIL
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    360 (19 x 19)
  • Pitch - Mating
    0.050" (1.27mm)
  • Pitch - Post
    0.050" (1.27mm)
  • Termination Post Length
    0.086" (2.20mm)
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Current Rating (Amps)
    1 A