550-10-456M26-001166
Part number:
550-10-456M26-001166
describe:
BGA PIN ADAPTER 1.27MM SMD
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    456 (26 x 26)
  • Pitch - Mating
    0.050" (1.27mm)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Pitch - Post
    0.050" (1.27mm)
  • Termination Post Length
    0.098" (2.50mm)
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Current Rating (Amps)
    1 A