558-10-560M33-001101
Part number:
558-10-560M33-001101
describe:
PGA SOLDER TAIL 1.27MM
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    PGA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    560 (33 x 33)
  • Pitch - Mating
    0.050" (1.27mm)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Pitch - Post
    0.050" (1.27mm)
  • Termination Post Length
    0.111" (2.83mm)
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Current Rating (Amps)
    1 A