800-V3-030-6B-002101
Part number:
800-V3-030-6B-002101
describe:
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
package:
Bulk
price
70
  • Voltage Rating
    150VDC
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Positions
    30
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Termination
    Press-Fit, Solder
  • Contact Material
    Bronze
  • Pitch - Mating
    0.100" (2.54mm)
    Circular
  • Contact Length - Post
    0.110" (2.79mm)
  • Insulation Height
    0.272" (6.91mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Overall Contact Length
    0.378" (9.60mm)
  • Contact Length - Mating
    0.141" (3.60mm)