800-V3-032-20-001101
Part number:
800-V3-032-20-001101
describe:
CONN HEADER R/A 32POS 2.54MM
package:
Bulk
price
200
  • Voltage Rating
    150VDC
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Positions
    32
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Pitch - Mating
    0.100" (2.54mm)
    Circular
  • Contact Length - Post
    0.126" (3.20mm)
  • Insulation Height
    0.100" (2.54mm)
  • Contact Length - Mating
    0.195" (4.95mm)