802-V3-028-10-193101
Part number:
802-V3-028-10-193101
describe:
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
price
70
  • Voltage Rating
    150VDC
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Positions
    28
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Pitch - Mating
    0.100" (2.54mm)
    Circular
  • Contact Length - Post
    0.140" (3.56mm)
  • Insulation Height
    0.835" (21.21mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Overall Contact Length
    1.093" (27.75mm)
  • Row Spacing - Mating
    0.100" (2.54mm)
  • Contact Length - Mating
    0.118" (3.00mm)