APT50GR120L
Part number:
APT50GR120L
describe:
IGBT NPT 1200V 117A TO264
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Input Type
    Standard
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 50A
  • Supplier Device Package
    TO-264
  • IGBT Type
    NPT
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/237ns
  • Switching Energy
    2.14mJ (on), 1.48mJ (off)
  • Test Condition
    600V, 50A, 4.3Ohm, 15V
  • Gate Charge
    445 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    117 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200 A
  • Power - Max
    694 W