APT70GR120JD60
Part number:
APT70GR120JD60
describe:
IGBT MOD 1200V 112A 543W SOT227
  • Package / Case
    SOT-227-4
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Input
    Standard
  • Configuration
    Single
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 70A
  • NTC Thermistor
    No
  • Supplier Device Package
    SOT-227
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    112 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200 V
  • Power - Max
    543 W
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1.1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    7.26 nF @ 25 V