APT70GR120L
Part number:
APT70GR120L
describe:
IGBT NPT 1200V 160A TO264
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 70A
  • Supplier Device Package
    TO-264
  • IGBT Type
    NPT
  • Td (on/off) @ 25°C
    33ns/278ns
  • Switching Energy
    3.82mJ (on), 2.58mJ (off)
  • Test Condition
    600V, 70A, 4.3Ohm, 15V
  • Gate Charge
    544 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    160 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    280 A
  • Power - Max
    961 W