BZT52B15LP-7B
Part number:
BZT52B15LP-7B
describe:
DIODE ZENER 15V 250MW 2DFN
package:
Tape & Reel (TR)
price
10000
specifications
  • Tolerance
    ±2%
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C ~ 150°C
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15 V
  • Impedance (Max) (Zzt)
    15 Ohms
  • Supplier Device Package
    X1-DFN1006-2
  • Power - Max
    250 mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50 nA @ 10.5 V