G9EN-1-UVD-DC24
Part number:
G9EN-1-UVD-DC24
CLASSIFICATION:
describe:
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 24V
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Approval Agency
    CSA, UR, VDE
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Current
    208 mA
  • Coil Type
    Non Latching
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Contact Rating (Current)
    60 A
  • Switching Voltage
    400VDC - Max
  • Must Release Voltage
    1.2 VDC
  • Must Operate Voltage
    14.4 VDC