SBR3A40SAF-13
Part number:
SBR3A40SAF-13
describe:
DIODE SBR 40V 3A SMAF
package:
Tape & Reel (TR)
price
10000
specifications
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Super Barrier
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Supplier Device Package
    SMAF
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C ~ 150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530 mV @ 3 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    400 µA @ 40 V