VS-120NQ045PBF
Part number:
VS-120NQ045PBF
describe:
DIODE SCHOTTKY 45V 120A D-67
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Package / Case
    D-67 HALF-PAK
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    5200pF @ 5V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    120A
  • Supplier Device Package
    D-67 HALF-PAK
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    630 mV @ 120 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10 mA @ 45 V