VS-15CTQ035STRLPBF
Part number:
VS-15CTQ035STRLPBF
describe:
DIODE ARR SCHOTT 35V 15A TO263AB
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700 mV @ 15 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800 µA @ 35 V