VS-18TQ045STRRPBF
Part number:
VS-18TQ045STRRPBF
describe:
DIODE SCHOTTKY 45V 18A TO263AB
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    1400pF @ 5V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    18A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600 mV @ 18 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.5 mA @ 45 V