VS-243NQ100PBF
Part number:
VS-243NQ100PBF
describe:
DIODE SCHOTTKY 100V 240A D-67
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Package / Case
    D-67 HALF-PAK
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    5500pF @ 5V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    240A
  • Supplier Device Package
    D-67 HALF-PAK
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950 mV @ 240 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    6 mA @ 100 V