VS-25CTQ035STRLPBF
Part number:
VS-25CTQ035STRLPBF
describe:
DIODE ARR SCHOTT 35V 30A TO263AB
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
    30A
  • Supplier Device Package
    TO-263AB (D2PAK)
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    710 mV @ 30 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.75 mA @ 35 V