VS-25TTS12STRLPBF
Part number:
VS-25TTS12STRLPBF
describe:
SCR 1.2KV 25A TO263AB
    Surface Mount
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    150 mA
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    45 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    350A @ 50Hz
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    16 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2 V
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.25 V
  • Current - Off State (Max)
    500 µA
  • Supplier Device Package
    TO-263AB (D2PAK)
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    25 A
  • Voltage - Off State
    1.2 kV