VS-409CNQ150PBF
Part number:
VS-409CNQ150PBF
describe:
DIODE MOD SCHOTT 150V TO244AB
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Package / Case
    TO-244AB
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
    400A
  • Supplier Device Package
    TO-244AB
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.46 V @ 400 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    6 mA @ 150 V