VS-HFA15TB60SPBF
Part number:
VS-HFA15TB60SPBF
describe:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO263AB
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    60 ns
  • Technology
    Standard
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Supplier Device Package
    TO-263AB (D2PAK)
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7 V @ 15 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10 µA @ 600 V