VS-HFA16TB120STRLP
Part number:
VS-HFA16TB120STRLP
describe:
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A TO263AB
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    135 ns
  • Current - Average Rectified (Io)
    16A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3 V @ 16 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20 µA @ 1200 V