VS-ST180S12P0VPBF
Part number:
VS-ST180S12P0VPBF
describe:
SCR 1.2KV 314A TO209AB
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Package / Case
    TO-209AB, TO-93-4, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    600 mA
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    5000A, 5230A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    200 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3 V
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.75 V
  • Current - Off State (Max)
    30 mA
  • Supplier Device Package
    TO-209AB (TO-93)
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    314 A
  • Voltage - Off State
    1.2 kV