VS-VSKE250-12
Part number:
VS-VSKE250-12
describe:
DIODE GP 1.2KV 250A MAGNAPAK
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    3-MAGN-A-PAK™
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Standard
  • Current - Average Rectified (Io)
    250A
  • Supplier Device Package
    MAGN-A-PAK®
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200 V