VS-VSKLF200-12HJP
Part number:
VS-VSKLF200-12HJP
describe:
MOD DIODE 1200V MAGN-A-PAK
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    MAGN-A-PAK (2)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    600 mA
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    7600A, 8000A
  • Number of SCRs, Diodes
    1 SCR, 1 Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    200 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    444 A
  • Voltage - Off State
    1.2 kV