VS-VSKT162/14PBF
Part number:
VS-VSKT162/14PBF
describe:
MOD PH CTRL 1400V 160A INT-A-PAK
package:
Bulk
price
15
specifications
  • Package / Case
    INT-A-PAK (3)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200 mA
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    4870A, 5100A
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    160 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    355 A
  • Voltage - Off State
    1.4 kV