VS-VSKT250-14PBF
Part number:
VS-VSKT250-14PBF
describe:
MOD THY/THY 1400V 250A MAGNA-PAK
package:
Bulk
price
2
specifications
  • Package / Case
    MAGN-A-PAK
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500 mA
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    8500A, 8900A
  • Number of SCRs, Diodes
    1 SCR, 1 Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    250 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    555 A
  • Voltage - Off State
    1.4 kV